Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

KREMLÍK: Racionálně o chemtrails

KREMLÍK: Racionálně o chemtrails

V roce 1999 se z hlubin internetu vynořila teorie, že čáry za letadly na nebi jsou jedovaté chemikálie, kterými nás vláda tajně sprchuje. Když si toho někdo všimne, řeknou mu, že je to boj proti oteplování – tvorba umělé oblačnosti. Pravým cílem je ale prý sterilizace populace. Vznikl o tom už i dobrodružný film (Toxic Skies, 2008).

V ČR se spekulacím na toto téma nejvíce věnovali zejména pánové Jiří Mašek (Osud.cz, WM magazín), pan Jaroslav Krejčí (Fenomen2012) nebo novinář Adam Bartoš (Freeglobe.cz). Uvěřili tomu i novináři na TV Prima (reportáž 26. září 2009).

V únoru 2010 vyšlo společné vyjádření Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR (ÚFA AVČR), Katedry meteorologie a ochrany prostředí Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy (KMOP MFF UK) a České meteorologické společnosti (ČMeS) k problematice tzv. „chemtrails“. (1) Meteorolog Petr Dvořák z ČHMÚ v článku pro Sisyfos uvedl:„Soudný člověk dnes nevěří na hejkaly, klekánice, bludičky, čarovné prameny v lese, že děti nosí čáp, a neměl by věřit ani v existenci chemtrails.“ (2)

To je sice dobrý způsob, jak zastánce teorie chemtrails urazit, ale sotva je to způsob, jak rozptýlit jejich podezření. A oficiální popření jen připomene starou zásadu konspirací: „Nikdy nevěř ničemu, dokud to nebylo oficiálně popřeno“. Zvídavý kriticky uvažující člověk se ani nemůže spolehnout na víru ve slovo odborníků. Chce vidět doklady, odkazy, důkazy a samostatně je přezkoumat.

Takovým lidem lze doporučit stránky Contrailscience.com pana Micka Westa. Podívejte se na jeho argumenty a posuďte je vlastní hlavou. (3)

DŘÍVE NA NEBI TAKOVÉ ČÁRY NEBÝVALY?

Zastánci teorie o chemtrails například tvrdí, že dříve za letadly čáry tak dlouho nezůstávaly. Jenže to mají krátkou paměť. Máme fotografie už z druhé světové války (4), kdy bombardéry zanechávají na nebi čáry (přirozené kondenzační stopy, contrails) a ty zůstávají velmi dlouho (persistent contrails).

Obrázek: Bitva o Británii 1940. Tohle jsou persistent contrails, které za sebou zanechávaly stíhačky za druhé světové.

Antoine de Saint-Exupéry, autor Malého prince, byl za druhé světové pilotem. Přetrvávající čáry za letouny popisuje v knize vzpomínek „Flight to Arras“, napsáno 1942. (5)

The German on the ground knows us by the pearly white scarf which every plane flying at high altitude trails behind like a bridal veil. The disturbance created by our meteoric flight crystallizes the watery vapor in the atmosphere. We unwind behind us a cirrus of icicles. If the atmospheric conditions are favorable to the formation of clouds, our wake will thicken bit by bit and become an evening cloud over the countryside.

Pokud se dnes někomu zdá, že čar je dnes na nebi více než dříve, má ovšem pravdu. Od roku 1980 letecká doprava značně stoupla – objem přepravy roste spolu s růstem HDP. (6)

Obrázek: Každý den nad ČR přeletí asi 2000 velkých dopravních letadel. Za posledních 10 let se provoz zdvojnásobil. (7) 

Lámete si hlavu, co se nad vaší hlavou děje? Většina letadel v EU dnes má na palubě zařízení ADS-B, které cyklicky vysílá z paluby letadla svoji polohu, získanou ve většině případů z přijímače družicové navigace GPS. Pohyb letadel díky tomu můžete monitorovat online přes internet.

Sledovat na youtube animaci leteckého provozu nad Evropou během 24 hodin je fascinující podívaná. Například tato videa:

„Airtraffic Europe“ (8)
„One Day Traffic Over Europe“ (9)

Pokud jste na nebi viděli podivné čáry, můžete si i zjistit, o jaké letadlo jde. Jděte na Flightradar24.com a vlevo klikněte na „playback“, zvolte den a rychlost přehrávání a uvidíte zrychleně záznam, co všechno nad vaším městem v daný den létalo. Budete se divit. I když nebydlíte na Ruzyni, provoz nad vaší hlavou je značný.

Například 13. října 2012 kolem 13:30 jsem během pár minut nad Náchodem viděl přeletět hned 3 letadla a dle Flightradar24 jsem je také identifikoval. Například let KE914 tj. Boeing 777 letící ve výšce 10 km z Madridu do Soulu. Kdyby byly vhodné atmosférické podmínky, na nebi by za pouhých pár minut vznikly 3 čáry. Nezapomínejme, že contrails mohou přetrvávat dlouhé hodiny stejně jako mraky (ostatně to JSOU mraky, byť umělé), takže za pár hodin je čára na čáře. Záhada vyřešena.


Obrázek: Provoz večer 22:00. Zde vidíte nejen okamžitou pozici letadla, ale i čáru za ním, kudy letělo. (10)

Čáry ale můžete vidět i tam, kudy žádná letadla nelétají. Jakpak to? Contrail je prostě mrak a když do něj fouká vítr, tak se posunuje po obloze jako každý jiný mrak. A z místa, kde se utvořil, může doplachtit až k vám. Tuhle jsem za úplňku v noci zahlédl takový contrail na jasné obloze a přeletěl přes Měsíc rychle jako… jako vítr.

Někdo se také diví, proč jsou čáry za letadly někdy přerušované. Je to tím, že pilot vypíná a zapíná práškování? Proč by to proboha dělal? Ne. Je to prostě tím, že letadlo na své trase prolétává skrze různé oblasti s různou vlhkostí vzduchu. Že různé kusy oblohy mají různou vlhkost to je zjevné i laikovi z faktu, že na nebi vídáme izolované obláčky a mezi nimi mezery. Když je vlhkost nedostatečná, viditelná oblaka se nezformují, ale ty rozdíly ve vlhkosti tam stejně jsou. (11)

Takže jsou čáry na nebi přirozené nebo nejsou? Rozhodně nejsou. Jsou od letadel a ta v přírodě nerostou.

LABORATORNÍ MĚŘENÍ

Námitka: Ale pokud jsou to obyčejné přirozené contrails, jak vysvětlit jedy zamořený vzduch a vodu, které naměřily laboratorní vědecké testy? Nijak. Šlo o omyl.

Známý film o chemtrails nazvaný „Čím náš to proboha práškují?“ /anglicky: What in the World are They Spraying? (12) se ohání laboratorními testy. Prý je to důkaz, že letadla nás z nebe sprchují jedovatými látkami.

Prý byly naměřeny tak vysoké koncentrace hliníku, které jsou ve vodě nepřípustné a vysoce překračují přirozené limity. Má to ale háček. Protože tyto koncentrace nebyly naměřeny ve vodě, nýbrž v PŮDĚ. V bahnu ze dna rybníka (sludge). A v půdě jsou takové koncentrace běžné a ničím pozoruhodné opravdu nejsou. (13)

Jak se ale tolik hliníku do půdy mohlo dostat? Kontaminace? Ani to není záhada. Hliník je nejběžnější kov vyskytující se v kůře Země (tvoří asi 8 procent zemské kůry, ve formě různých sloučenin). Když hornina zvětrává, písek a prach se dostává do vzduchu. V prachu, který všude kolem nás létá, byl hliník vždycky, i v pravěku.

Jiný příklad údajné otravy. Pan Krejčí v jednom svém článku (14) referuje, že dr. Perlingieriová z Carnicom Institute v USA cituje předběžnou zprávu od aktivistů Arizona Skywatch, že prý nalezli v ovzduší vysoce překročené hladiny jedů.

Toxický limit barya ve vodě je 2000 ppb. Naměřeno však bylo 556 000 ppb. Proboha, co se tu děje? Je-li tomu tak, jak je možné, že lidé v Arizoně nepadají jako hrušky? Kde jsou hromady mrtvých Arizoňanů odvážených do hromadných hrobů?

Eko aktivisté ze Arizona Skywatch nemají s laboratorními pracemi zkušenost a tak měřili chybně.
– Ve Skywatch mysleli, že měří koncentraci v ovzduší, ale ve skutečnosti měřili koncentraci barya v tuhých prachových částicích. Které vyluxovali ze vzduchu. Měřili kolik procent hmoty této tuhé částice tvoří baryum. Neměřili kolik procent barium tvoří z metru krychlového vzduchu.
– Toxický limit 2000 se týká vody, ale oni měřili koncentraci baria v půdě a tam jsou podobné koncentrace normální.

Pokud jako kritický skeptik nevěříte webu Contrailscience.com, můžete si to ověřit odjinud.
– V zemské kůře se baryum vyskytuje v koncentraci asi 0,50 g/kg. (15) Čili 500 000 mikrogramů. K přepočtu můžete použít online konvertor.
– 1 ppb (část z miliardy) znamená, že v litru vody či kilogramu zeminy je 1 mikrogram dané látky. (16)
– 0,50 g/kg odpovídá 500 ppm čili 500 000 ppb. (17)
– Ergo pokud vám Arizona Skywatch naměřila v částečkách prachu (tj. v zemině) koncentraci 556 000 ppb, je to otravná nezajímavá zpráva. Nikoli otrava jedem.

DEPOPULACE

A na závěr něco k zamyšlení. Pokud by někdo chtěl lidi hubit postřikem jako mšice (tzv. depopulace), proč by to dělal v Evropě a USA? Tady populace přece klesá sama od sebe. Říká se tomu demografický přechod (demographic transition).

V Británii k poklesu porodnosti/plodnosti došlo mezi 1860 a 1930, tedy dlouho před boomem letecké přepravy. (18) Mezi 70. lety 19.století a 30.lety 20.století hrubá porodnost (crude birth rate) v Británii klesla z 3,5 procent na 1,5 procenta. (19) Ostatní země nastoupily na cestu průmyslové revoluce později, tedy i demografický přechod přišel později.

Přelidnění je třeba řešit v Africe, tam ale o letadlo nezavadíte, jak je rok dlouhý. Podívejte se na Flightradar24.com a uvidíte sami.

GEOINŽENÝRINK

V článku „Poručíme větru dešti“ na Osel.cz se dočtete, z čeho teorie o chemtrails vyrostla. Jaké je racionální jádro této teorie. Zastánci teorie o chemtrails byli mezi prvními, kdo zaznamenal, že existují teoretické plány na řízení počasí. A skutečně se k tomu používají chemikálie jako baryum, stříbro čí síra. Říká se tomu „geoinženýrink“. Tyto věci ale nejsou tajné, publikují se, dělají se o tom konference jako třeba v roce 2009 „Asilomar Conference on Climate Intervention Technologies“. Nejsou ale důkazy, že by se to už v praxi provádělo. Proč by to tajili? Kdyby se to už realizovalo, autoři by se s tím hlasitě chlubili a nechali by si (už zase) udělit Nobelovu cenu za boj proti změnám klimatu.

Vítězslav Kremlík
Autor je provozovatelem stránek Klimaskeptik.cz
Reference:

(1) Společné vyjádření Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR (ÚFA AVČR), Katedry meteorologie a ochrany prostředí Matematicko fyzikální fakulty Univerzity Karlovy (KMOP MFF UK) a České meteorologické společnosti (ČMeS) k problematice tzv. „chemtrails“ (tiskové prohlášení 17. února 2010). Dostupné na: http://www.bourky.cz/stahnout-soubor/21.pdf
(2) Petr Dvořák. Chemtrails – tisíckrát opakovaná pitomost. Zpravodaj Sisyfa č. 1/2010.
(3) http://contrailscience.com/how-to-debunk-chemtrails/
(4) http://contrailscience.com/fightercontrails-over-kent-1941/
(5) Antoine de Saint Exupéry. Flight to Arras. Ukázky dostupné na:http://www.doyletics.com/arj/flightto.htm
(6) http://contrailscience.com/30-years-of-airline-travel/
(7) Vloni dosáhl počet přeletů letadel nad Českem rekordních 700.000 (Flymag 31.1.2012)
(8) Airtraffic Europe“ http://www.youtube.com/watch?v=cQTAfIf_AOk
(9) „One Day Traffic Over Europe“ http://www.youtube.com/watch?v=BI4jrAq6idI&feature=related
(10) http://flightaware.com/live/airport/LKPD
(11) http://contrailscience.com/broken-contrails/
(12) Film „What In the World Are They Spraying?“ Video s českými titulky dostupné zde:http://www.osud.cz/co-sakra-sprejuji-dokumentarni-video-o-chemtrails
(13) http://contrailscience.com/what-in-the-world-are-they-spraying/
(14) Jaroslav Krejčí. Vědecké rozbory v USA (Carnicom Institute) potvrzují chemtrails (Blog.iDnes.cz 13. února 2011)
(15) Fishery Harbour Manual on the Prevention of Pollution – Bay of Bengal Programme. (1999) Chapter 1. Dostupné na: http://www.fao.org/docrep/X5624E/x5624e04.htm
(16) Contamination Concentrations. Series 1. Spreadsheet 7. (Alaska Department of Environmental Conservation, June 2009). Dostupné na:http://dec.alaska.gov/spar/csp/guidance/cont_concentrations.pdf
(17)
(18) Declining Fertility. In: Sexuality, parenthood and population. (The Open University). Dostupné na:http://openlearn.open.ac.uk/mod/oucontent/view.php?id=399108§ion=1.1
(19) A.Newell, I.Gazeley. The Declines in Infant Mortality and Fertility: Evidence from British Cities in Demographic Transition. (IZA, September 2012). Dostupné na: http://ftp.iza.org/dp6855.pdf

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

Vondráček na Primě připomněl odboráři Dufkovi jeho výrok o hospodách. Problémy českým zemědělcům přidělala již Babišova vláda a Fialova v tom jen pokračuje.

CNN Prima NEWS do svého pořadu „Co na to vaše peněženka“ pozvala organizátora protestní akce, tj. předsedu OS pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR (OSPZV-ASO ČR) Bohumíra Dufka, a předsedu strany Svobodní Libora Vondráčka, aby, na základě dotazů moderátora pořadu, okomentovali pondělní protest zemědělců v Praze.

Protest zemědělců vyvolal emociálně přehnanou reakci vlády

Bohumír Dufek jednoznačně odmítl označení, že protestujících zemědělci jsou proruští a připomněl, co, jako předseda odborů, za těch více než 30 let, co zastává tuto funkci, učinil jak pro zaměstnance, tak i pro naše občany, když odbory prosazovaly prosazování, aby vlády v sociálních otázkách nezapomínaly i na naše řadové občany. Podle něho, k této emociálně přehnané reakci vládní koalice došlo proto, že organizátoři demonstrace pojmenovali problémy, které sužují naše zemědělce, a které zavinil nejen Green Deal, ale i politika současné vlády. To se, přirozeně, vládě nelíbilo. Proto nastala tato mediální smrť proti demonstrujícím zemědělcům.

Pokud jde o důvody protestu zemědělců, podle Bohumíra Dufka, může za to nejen současná vláda, ale i vlády předchozí, které, na jednu stranu tvrdily našim občanům, že hájí české zájmy, a přitom v Bruselu odsouhlasily všechny nesmysly, které před několika lety ve vrcholných orgánech EU prosadil tehdejší místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, který by zodpovědný za uvedení Green Dealu v život. Dnes, tyto bývalé vlády svůj podíl, na tomto jejich, tichém souhlasu s Green Dealem, nechtějí veřejně přiznat.

O protest požádali sami zemědělci, odbory akci zorganizovaly

Bohumír Dufek dále vysvětlil, že organizátoři pondělního protestu zemědělců byli požádáni částí nespokojených českých zemědělců, aby připravili celostátní protestní jízdu zemědělců svými traktory do Prahy. Protože jejich odborový svaz disponuje jednou z nejlepších logistik u nás, tak se zemědělské odbory ujaly organizace této akce. Takže, během necelých 10 dní tuto protestní akci odbory připravily. Zároveň Bohumír Dufek dodal, že odbory zařizovaly organizaci této akce, zatímco, jako mluvčí, vystupovali samotní protestující zemědělci, tedy jejich viditelní zástupci. Proto byl také jedním z jejich mluvčích významný český zemědělec Zdeněk Jandejsek, který byl po jednu dobu i prezidentem Agrární komory ČR. Jeho úkolem bylo veřejně pojmenovat důvody, proč v posledních dvou letech došlo k tak výraznému zdražení potravin u nás, a proč nespokojení zemědělci protestují. Tím, že si dovolil zkritizovat vládu, že proti vysokým cenám potravin nic neučinila, proto se proti němu, ale i ostatním protestujícím zemědělcům, strhla mediální smrť z popudu vládní koalice.

Nálepkování je trik, jak zamlžit podstatu problému

Poté se ujal slova Libor Vondráček, který na otázku moderátora, zda tímto emociální pojmenováním protestujících zemědělců, nebyla upozaděny skutečné problémy zemědělců, odpověděl, že právě podstata celého problému byla přehlušen nálepkováním protestujících zemědělců ze strany vládní koalice. Podle něho je argumentace používáním nálepek velmi snadná, ale nic neřeší. Podle Libora Vondráčka je naopak nutné podpořit ty, kteří, v dnešní přebyrokratizované situaci, stále ještě něco dělají, kteří u nás podnikají, hospodaří a farmaří. „Vážím si těchto lidí. Pojďme se bavit o jejich problémech,“ dodal.

Organizátoři odmítají, že by byl protest zemědělcům „ukraden“

Poté se moderátor zeptal Bohumíra Dufka, jak to bylo s tzv. koordinátorem pro Ústí nad Labem a Litoměřice panem Milošem Malým, který během protestu odjel, přičemž pro média prohlásil, že byl tento protest zemědělcům někým „ukraden“.

Předseda zemědělských odborů, jako hlavní organizátor akce, k tomu odvětil, že „jedinému organizátorovi protestní akce zemědělců nemohla být protestní akce ukradena…“ Načež vysvětlil, že pan Malý se měl pokynům organizátorů akce podřídit. S magistrátem hl. m. Prahy bylo totiž domluveno, že traktory budou parkovat na nábřeží Edvarda Beneše. Bylo to, mimo jiné, i proto, že Bohumír Dufek se neklonil k tomu, aby protestující zemědělci šli diskutovat s ministrem zemědělství, a to před budou ministerstva zemědělství, protože, „tam se v životě nemůže nic dohodnout, spíše to vede k emocím. Nikdy jsem toto nepodporoval za celou svoji éru. Byl to prostě nehorázný podraz na ty, kteří tam přijeli. Takto tato akce naplánována nebyla. Je mně jasné, že to sloužilo k tomu, aby zaparkované traktory nebylo vidět z Úřadu vlády ČR. Protože, to by byla ještě větší prohra současné vládní koalice. Nejlepší na tom, je, když člen vládní strany, jde kritizovat vládní politiku.“

Na další otázku moderátora, jestli šlo spíše o politikum ze strany pana Malého, Bohumír Dufek odvětil, že to jednoznačně byla politika. Protože to bylo opakování toho, co se stalo při demonstraci odborů 27. listopadu loňského roku na Malostranském náměstí v Praze, kdy v médiích vystoupila Petra Mazancová, členka TOP 09, která je předsedkyní lobbistické Učitelské platformy, a která v médiích vystoupila proti, v ten den, stávkujícím učitelům. Nyní se to, podle Bohumíra Dufka, opakovalo v jiném provedení.

Zmírnit přísné podmínky pro zemědělce nebude jednoduché

Načež předseda zemědělských odborů k tomu dodal, že návrhy na úpravy zemědělské politiky české vlády, jak to nyní ministr zemědělství Marek Výborný zemědělcům slibuje, tak není možné uskutečnit hned, protože se tato záležitost musí nejprve projednat v celé vládní koalici. Navíc, svoji roli hraje i to, že, návrh státního rozpočtu pro příští rok se obvykle schvaluje v září, říjnu, takže naši zemědělci budou i nadále, to je po celý letošní rok, pod obrovským tlakem, aby, ve své práci, vyhověli přísným podmínkám, které jim Green Deal předepsal, a současná česká vláda ještě více prohloubila. Letos jim, pravděpodobně, nikdo uvolní dodatečné finanční prostředky, aby mohly být tyto přísné podmínky pro naše zemědělce zmírněny.

Přísné normy Green Dealu způsobují vážné problémy farmářům

Poté promluvil Libor Vondráček, který nejprve uvedl, že za problémy zemědělců, obecně řečeno, může Green Deal, který pro evropské farmáře, a také i pro naše zemědělce, stanovil mnoho požadavků, které, od zemědělců, vyžadují splnění řady nesmyslných norem. Takže, kvůli tomu musí zemědělci trávit spoustu času se svými daňovými poradci, s účetními a dalšími lidmi, které jim vysvětlují, jakým způsobem mají splnit předepsané normy a předpisy, aby od státu dostali požadovanou dotaci. Načež poznamenal, že kdyby se po nich tyto věci nevyžadovaly, byli by schopni svojí zemědělskou produkcí lépe konkurovat ostatním zemědělcům v EU, ale i vůči dovozům levného obilí z Ukrajiny. Nepoměr v cenách jejich zemědělské produkce by nebyl, ve srovnání s tou ukrajinskou, tak výrazný, jako je tomu nyní, dodal.

Libor Vondráček dále uvedl, že základní problém spočívá v tom, že, díky Green Dealu, dostávají naši zemědělci úkoly, které by měli plnit, při tom, že právě tyto úkoly zaneprazdňují natolik, že nejsou na otevřeném evropském trhu ostatním zemědělcům konkurovat. Navíc, tuto situaci prohlubuje i to, že se nedotuje produkce potravin, ale dotuje se produkce paliv či kukuřice do bioplynových stanic. Neproduktivitu zemědělců podporuje i to, že se přidělují dotace na hektar, kdy se na tomto poli nic nezaseje, žádná plodina. To je, podle Libora Vondráčka, něco, co by naši předkové nedokázali pochopit, že je to vůbec možné. Tedy, že někdo dostane peníze za to, že neobdělá pole. Naši předkové by si, v tomto případě, „ťukali na čelo“, konstatoval.

Bezcelně dovezené ukrajinské obilí zaplnilo sklady zemědělcům!

K bezcelnímu dovozu ukrajinského obilí se nejprve vyjádřil Bohumír Dufek, který řekl, že je sice nutné Ukrajině, v její složité situaci, nadále pomáhat, ale současnou situaci našich zemědělců zavinila i současná vláda, a to tím, že uvolnila prosto pro tyto dovozy ukrajinských zemědělských komodit. Měla postupovat jinak, tedy tím, že by byly zavedeny koridory, kudy by tyto ukrajinské zemědělské produkty byly převáženy přes naše území a směřovaly by do zemím, kam byly původně určeny. Znamenalo by to, místo nákladních aut, dopravovat ukrajinské obilí a další komodity vagony po železnici. Vždyť právě převozu nákladními auty se zmocnily spekulanti, kteří toho zneužili. Načež podotkl, že Česká republika byla zaplavena obilím, shodou okolností z Polska, které, když bylo do Polska dovezeno z Ukrajiny. Poté bylo toto obilí přesměrováno k nám, a to i z důvodu, že je to pro tyto dovozce blíže, než kdyby toto obilí expedovali do Francie či Německa. Tedy, značná část tohoto ukrajinského obilí byla dovezena k nám.

Ukrajinské obilí expedovat železničními koridory mimo EU!

Podle Bohumíra Dufka, základní chyba Evropské unie spočívá v tom, že sice nemusela na ukrajinské obilí vyhlásit clo, protože za této situace by to bylo pro ukrajinské zemědělce finančně velmi náročné. Ale Evropská unie měla udělat vše proto, aby byly, napříč Evropou, vytvořeny a stanoveny železniční koridory, jejichž prostřednictvím by ukrajinské obilí putovalo až k moři, a potom loděmi až do Afriky. To je tam, kam toto obilí mělo původně směřovat. Mimochodem, před válkou Ukrajina vyvážela asi 40 milionů tun obilí loděmi přes Černé moře.

Bohumír Dufek se dále zmínil o návrhu, který zaznívá v posledních dnech, a to, že by na převoz ukrajinského obilí byla stanovena určitá finanční kauce, která by se dovozci vrátila v okamžiku, kdyby se toto přepravované obilí dostalo mimo země Evropské unie. Načež dodal, že by se vrcholné orgány EU měly spíše zamyslet nad tím, co učinit, až zhruba za 4 měsíce začne sklizeň obilí, a jak se vyřeší sýpky, plné obilí, v Polsku, České republice či jinde.

Bude, či nebude, podepsána dohoda s Mercosurem?

V návaznosti na dovoz levného, bezcelně dovezeného ukrajinského obilí Bohumír Dufek přešel k významné otázce, kterou nyní řeší Evropská komise, to je, zda se podepíše, či nepodepíše, obchodní dohoda s Mercosuserm, to je uskupením hospodářsky významných jihoamerických zemí, které by se týkala především vývozu jihoamerických zemědělských produktů do Evropské unie, a naopak vývozu strojírenských výrobků ze zemí EU, to je zejména německého automobilového průmyslu, do Jižní Ameriky. Podle Bohumíra Dufka před vrcholnými orgány EU stojí otázka, jak se rozhodnout. Protože, si Francie, tj. francouzská vláda, na základě protestů francouzských farmářů v posledních měsících, uvědomuje, že by tímto dovozem z Jižní Ameriky byly zájmy francouzských zemědělců ohroženy. Proto se postavila proti tomuto podpisu, čím se dostala do sporu s Německem, které, aby podpořilo svůj automobilový průmysl navrhuje úpravu smlouvy tak, že se bude týkat evropského průmyslu. Podle Bohumíra Dufka je ale nasnadě, že každá smlouva musí být oboustranně výhodná. To je, že když se smlouva nebude týkat zemědělství, tak to pro společenství Mercosuru nemusí být výhodné a zajímavé. Takže, jde zde otazník, zda vůbec k nějakému podpisu této smlouvy vůbec dojde. Řešit to má zasedání Rady EU v pondělí 26. února, na což si, podle Bohumíra Dufka, budeme muset počkat.

„Překopat“, či zrušit, Green Deal?

Následovala otázka, zda, po velkých protestech evropských zemědělců bude „překopán“ Green Deal? K tomu Bohumír Dufek odpověděl, že, podle jeho názoru, „překopán“ bude, protože zemědělci nechtějí vyrábět neekologicky. Dále řekl, že „mně se nejvíce nelíbí, když někdo vyřvává, že ´agrobaroni´ likvidují půdu apod. To vůbec není pravda. V rámci České republiky máme nejmenší spotřebu umělých hnojiv na hektar, z celé EU. Zatímco jiné státy Evropské unie tyto dávky mají mnohonásobně vyšší. U nás je to dáno tím, že spíše užíváme organická hnojiva. Já si myslím, že ´překopán´ bude, a to proto, že nyní jsou před námi volby do Evropského parlamentu. Protože současní europoslanci mají strach, že přijdou odpůrci Green Dealu. Tak se do určité míry budou muset snažit vyhovět názorům protestujících zemědělců. Já si myslím, že je to správné.

Jsem rád za debatu zde ve studiu, že to neříkám pouze já, ale že to řekl i můj spolubesedující, že v některých případech budou muset zemědělcům ulevit, protože přínos ´zelených´ opatření na snížení CO2 v atmosféře, není tak obrovský. Jak se z pozice zemědělských ekologických organizací děje.

Jde zde ještě jeden velký problém, že Evropa není připravena na to, aby stihla v roce 2050 být ekologicky neutrální“.

Libor Vondráček k tomu dodal, že Green Deal je nutné ukončit. „Jako plody Green Dealu již nyní sklízíme to, že jsou drahé energie. Drahé jídlo je zde proto, že jsme zde začali zavádět Green Deal. Tím jsme začali komplikovat úplně všechno, roztočili jsme inflační spirálu. Kdy se u nás, v době covidu, dělaly lockdowny, tak jsme napomohli inflaci. Ony tyto věci fungují jako domino, to znamená, že když se strčí do první kostičky, tak na konci to nějak dopadne. My jsme měli křičet, když Andrej Babiš hlasoval pro Green Deal. Již v té chvíli jsme měli říkat, jaké to přinese důsledky,“ prohlásil Libor Vondráček.

Donald Trump a jeho odstoupení od klimatických smluv

Na to reagoval moderátor slovy, že bývalý premiér Andrej Babiš tvrdí, že GreenDeal nepodepsal. Na což mu Libor Vondráček odpověděl, že Andrej Babiš sice základní dokument projektu Green Deal nepodepsal, ale hlasoval pro něho na Radě EU. Jinak by ho nebylo možné přijmout, podotkl Libor Vondráček. Načež dodal, že Andrej Babiš sice není pod dokumentem podepsaný, jenže ho odhlasoval. Podle Libora Vondráčka bychom u nás potřebovali někoho, jako byl v USA bývalý prezident Donald Trump, který od klimatických smluv, které se v té době ve světě podepisovaly, jménem Spojených států amerických, odstoupil. Je to, z jeho z hlediska, kvůli tomu, že Čína stejně tyto dohody nerespektuje a dělá si, co chce. Problém je v tom, že Evropa, z hlediska ohrožení planety škodlivými emisemi, je jen zrnkem v písku, dodal Libor Vondráček. Protože produkuje jen 4,6 % procenta CO2. Takže, dále uvedl, „přestaňme zde dělat experimenty, protože dříve nebo později zjistíme, že na to nemáme, a budeme je stejně muset ukončit“.

Mělo, či nemělo by, zemědělství pro Česko prioritou?

Moderátor se v průběhu diskuse zmínil o tom, že poradce premiéra ekonom Štěpán Křeček prohlásil, že zemědělství by nemělo být pro Českou republiku prioritou. Na to reagoval Bohumír Dufek s tím, že zemědělství nikdy prioritou v České republice nebylo. Může k tomu dodat, že to potvrzují i přístupová jednání do Evropské unie, které nastaly před rokem 2004, kdy jsme do EU vstoupil. Konstatoval, že tehdejší představitelé EU slibovali, že České republika, pod deseti letech, po vstupu do EU, bude mít dotace ve stejné výši, jako mají původní, západoevropské členské státy EU, což Česká republika dosud nezískala a ani nezíská. Bohumír Dufek je toho názoru, že tehdejší hlavní vyjednavač pro vstup České republiky do EU Pavel Telička, při vyjednávání „vyměnil“ rezort zemědělství za jiné priority.

Podle Bohumíra Dufka, nakonec dojde k tomu, že Green Deal v původním znění již nebude platit, protože budou dohody na jiném uspořádání tohoto „zeleného“ projektu, ale původní název Green Deal zůstane zachován, protože bude i nadále politicky přitahovat určitou skupinu voličů.

Na něho navázal Libor Vondráček, který odmítl výraz „překopat“, a dále prohlásil, že zemědělcům pomohlo, kdyby se Green Deal úplně zrušil. Protože jsou to právě zemědělci, kteří nejlépe vědí, co je potřeba, při jejich práci na polích, udělat, jaký postup prací zvolit. Vždyť od jakživa jim nikdo neříkal, co mají pěstovat. To vědí sami, co nejlépe.

Zemědělce nerozlišovat na malé, střední a velké!

Navíc, podle něho, se nemají zemědělci rozlišovat na malé, střední a velké. Zdůraznil, že je třeba pomoci těm, kteří produkují potraviny, které jsou potřebné pro naše občany. Právě tito zemědělci by měli dostávat od státu podporu.

Bohumír Dufek k tomu dodal, že Česká republika dostane určitou sumu peněz na podporu zemědělství, která je rozdělena na přímou pomoc zemědělcům a dále na podporu venkova. Načež podotkl, že on, osobně, by pomohl právě těm nejmenším zemědělcům, jejichž pole jsou o rozloze do 50 hektarů. Tito zemědělci byli, podle něho, v pondělí v Praze, a to na rozdíl od těch, kteří ve čtvrtek jeli na hranice. Tě je potřeba pomoci, protože jsou to ti, kteří pečují o krajinu kolem svých hospodářství. Vždyť právě ti dělají „na vidličku“. Ostatní zemědělci ať obdrží svůj „balík“ finanční pomoci.

Libor Vondráček k tomu podotkl, že když se odstraní administrativa, tedy „papírování“, nejvíce to pomůže právě malým zemědělcům, protože velké zemědělské podniky mají k tomu k dispozici příslušné oddělení pracovníků a různých poradců, které vedení těchto firem poradí, jak splnit všechny předepsané podmínky, které jsou u dotací stanoveny. Zatímco malý zemědělec se tím „prokousává“ a trápí se tím.

Zemědělci požadují snížení administrativy!

K otázce snížení administrativy u zemědělců se nejprve vyjádřili Bohumír Dufek. Řekl, že z části je to otázka Evropské unie, která pro zemědělce nastavuje podmínky jejich činnosti, jejich podnikání. Ale, zároveň je to i záležitost současné vlády, jak, ona sama, vyžaduje dodržování přísných podmínek, které jsou v zemědělské politice EU nastaveny.

Podle něho je nutné především snížit administrativu, kterou zajišťuje Státní zemědělský intervenční fond, kde je zaměstnáno obrovské množství lidí, kteří si tyto kontrolo v podstatě vymýšlejí. „Nejhorší je, že přijede kontrola v lednu, jestli tam ta vojtěška ještě je. Nebo, jestli toto pole již nezvoral. Přitom to snímkuje satelit. Pomoci zemědělcům se dá hned. Udělat to může česká vláda, že v Bruselu řekne, že si vezme garanci za to, že to, co vyplatila, tak vyplatila správně,“ konstatoval Bohumír Dufek.

Libor Vondráček k tomu ještě připomněl změnu zákoníku práce u „dohodářů“, kdy zemědělec neví, zda bude pršet či nebude. „Těžko může tři dny dopředu dát rozpis služeb těm, které má na brigády. Takže, to je další věc, která je schválena touto vládou, jako změna zákoníku práce v minulém roce. Přestaňme dělat tyto věci, které třeba na první pohled se zemědělství nesouvisí. Ale bohužel zemědělcům zásadně komplikují život,“ prohlásil Libor Vondráček v závěru tohoto pořadu.

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31