Kremlík: Nepokoje – Proti Pařížské klimatické dohodě protestuje už i Paříž

Kremlík: Nepokoje – Proti Pařížské klimatické dohodě protestuje už i Paříž


Skutečnou příčinou nespokojenosti je KLIMATICKÁ DAŇ, která má učinit fosilní paliva nedostupná. Aby lidé byli násilím donuceni přejít na obnovitelné zdroje.

Řidiči nemají ze zdražování nafty moc velkou radost. Ti si navlékli žluté vesty z povinné výbavy a vyšli protestovat do ulic.

Cena nafty ve Francii za poslední rok stoupla o 23% a dosáhla 1,5 Eura za litr. Na vině je mimo jiné Macronova vláda, která zvýšila svou uhlíkovou daň o 7,6 centů na litr nafty a 3,9 centů u benzínu. Když nyní Macron oznámil, že od ledna 2019 hodlá uvalit další zvýšení klimatické daně, lidem došla trpělivost. (zdroj: BBC)

Podle Macrona je zvýšení daně z fosilních paliv třeba, aby bylo z čeho financovat investice do obnovitelných zdrojů. Čili občan si musí utáhnout opasek, aby zelená lobby měla svoje dotace. Pašák Macron. Vlivné kruhy, které Macrona prosadily do jeho funkce (byl bankéř ROTSCHILDŮ) z něj musejí mít radost.

Připomeňme, že Macron se profiloval jako alarmista už ve své kampani r. 2017. A vyhranil se proti Trumpovi (který odstoupil od Pařížské dohody) svou kampaní Make Our Planet Great Again. Také pozval do Francie americké klimatology, kterým Donald utáhnul dotační penězovod.

Inu tak. Právě toto je ten důvod, proč dosavadní klimatická politika nefunguje. Aby se emise skleníkových plynů mohly opravdu snižovat (skutečně a ne jen symbolicky), bylo by nutné lidem rázně zdražit potraviny, benzín, energie a uvrhnout je do chudoby. Proti tak nehumánní politice by se lidé vzbouřili. Jako nyní v Paříži.

Pokud ale ovládáte hlavní média, problém se dá zamést pod koberec. Z velkých médií se nedozvíte, kdo situaci zavinil. Najednou už příčinou není „klimatická daň“, ale jen jakási neurčitá „daň z paliv“. A jde prostě o „fuel riots“ (nepokoje kvůli palivům).

Jako před lety, když proti zdražování energií protestovali lidé v Bulharsku (viz zde). Tehdy jsme také jen slyšeli vágní tvrzení o „zdražování“. Ale že na vině byla protekce pro klimatické podnikatele, o tom média mlčela.

Vítězslav Kremlík,
člen Svobodných

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

 

REFERENCE:

https://www.washingtonpost.com/world/frances-climate-change-commitments-trigger-rising-diesel-prices-and-street-protests/2018/11/17/fdc01fa6-e9b1-11e8-8449-1ff263609a31_story.html?noredirect=on&utm_term=.4d57b5e53c83

https://qz.com/1468345/frances-fuel-protests-show-how-poor-people-can-bear-the-cost-of-fighting-climate-change/

 

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

Nevidím nejmenší důvod, proč bych ze svých daní měla platit cestovní náhrady za první dámu, uvedla v pořadu Co na to vaše peněženka ve vysílání CNN Prima NEWS ekonomka Markéta Šichtařová. Podle ní lidé volili prezidenta a nikoliv jeho manželku. S názorem souhlasila i další ekonomka Jana Matesová. Ta zdůraznila, že Česká republika není monarchie, aby občané platili výdaje i za partnery hlavy státu.

Z pohledu Šichtařové první dámu žádný volič nevolil. „Nechci, aby mě reprezentovala první dáma. Já chci, aby mě reprezentoval někdo, koho jsem volila,“ zdůraznila expertka.

Výdaje spojené s reprezentací by si měli partneři hlav státu platit ze svého. „Kdybychom tímto způsobem pokračovali dál, tak za chvíli budeme platit i rodiče a děti prezidenta,“ nechala se slyšet Šichtařová.

Časem by se podle ní o apanáž mohli tímto způsobem přihlásit i příbuzní poslanců, senátorů a ministrů. „Skončí to tím, že další milion lidí bude placen ze státního rozpočtu,“ dodala ekonomka.

Matesová poukázala, že podobné návrhy se nehodí do tuzemského společenského uspořádání. „Nechceme nepotismus. Nechceme, aby z peněz daňových poplatníků byli placeni rodinní příslušníci,“ uvedla Matesová. V zahraničí je podle ní zcela běžné, že se partneři hlav státu nadále věnují svému povolání nebo podnikání.

Zároveň přiznává, že v řadě případů partneři z různých důvodů pracovat nemohou. Jako příklad uvedla střet zájmů, případně bezpečnost rodiny prezidenta. „Partneři, kteří nepracují, tak se to u nich standardně řeší založením nadace. Výběr tématu je zcela na tom partnerovi. Může se věnovat třeba vědě nebo péči o válečné veterány,“ upřesnila Matesová.

„Výdaje nadace potom samozřejmě hradí dárci,“ dodala ekonomka s tím, že do nákladů se mohou započítat i výdaje na zdravotní a sociální pojištění.

Prezident Petr Pavel ve svých dřívějších vyjádřeních považoval za správné, aby první dámě náležela náhrada výdajů spojených s výkonem jejích povinností. Zároveň podle něj není vhodné, aby služba první dámy nebyla započítána do důchodu a aby jí nebylo hrazeno zdravotní a sociální pojištění. „To je nefér a to jsem chtěl napravit,“ dodal prezident.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31