Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Káles: Ústava není toaletní papír

Káles: Ústava není toaletní papír

Můžeme mít jakékoliv výhrady k postojům a fungování našeho premiéra, nicméně je to demokraticky zvolený předseda vlády naší země, a proto je jakékoliv drzé chování k němu projevem neúcty k této funkci a projevem špatného stavu politické scény u nás. Prezident musí respektovat tuto pozici, musí respektovat Ústavu, která platí pro všechny politiky. A pokud chce tyto zvyklosti měnit, musí je měnit demokratickou cestou a ne chovat se takto nevhodně.

Měl jsem mnoho výhrad k vládě ODS, TOP 09 a Věcí veřejných vedené premiérem Petrem Nečasem. Nelíbilo se mi zavádění nových daní a zvyšování těch současných, zvyšování byrokratické zátěže nás všech, ale premiér Nečas se zachoval v porovnání s Andrejem Babišem velmi dobře, když rezignoval na svou funkci. Je paradoxní, že hnutí, které vyrostlo na kritice zneužívání moci veřejných činitelů a na slibu zlepšení „politické kultury“, nyní předvádí v osobě Andreje Babiše mnohem horší věci.

Jak z toho ven? Problém není v lidech, politika je mnohem více ovlivněna nastavením pravidel. Moc politiků a úředníků neustále roste, stát se zvětšuje a mnohem více ovlivňuje každodenní život nás všech. Takové prostředí láká právě lidi, jako je Andrej Babiš. Lidi, kteří zneužívají systém, vydělávají na něm, tedy na veřejných penězích. Prostředí, kde vede zákonná povinnost k výdělku několika málo osob, je naprosto zkažené a je oprávněné nazývat ho oligarchií.

Jedinou cestou, jak z něj ven, je omezit moc politiků, kteří v posledních týdnech převádí tragikomedii, která nemá konce. Důvěřujme více lidem. Vraťme rozhodování k nim, protože lidé ví mnohem lépe než jen hrstka vyvolených, co je pro ně vhodné. Ví mnohem lépe, jak naložit se svými penězi. Obejdeme se bez dotací zvýhodňujících a korumpujících určité oblasti. Pojďme vrátit rozhodování do rukou daňových poplatníků. Máme na to udělat z České republiky zemi, která prosperuje.

Josef Káles,
místopředseda Svobodných a volební lídr v Pardubickém kraji

Josef Káles

Josef Káles

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodni-31