KÁLES: Manipulace s volebními preferencemi?

KÁLES: Manipulace s volebními preferencemi?

Zaregistroval jsem se na SANEP.cz (Středisko analýz a empirických průzkumů), abych se mohl účastnit průzkumů veřejného mínění. Výsledky tohoto střediska jsou často zmiňovány v médiích.

  Volební preference a média podle mě velice ovlivňují rozhodnutí občana. Při předvolební kampani bylo neuvěřitelné, kolik lidí vyjadřovalo podporu Svobodným s tím, že je ale zbytečné volit je, protože stejně podle průzkumů nepřekročí pětiprocentní hranici.

  Přihlásil jsem se tedy do toho prokletého průzkumu veřejného mínění. K mému nemilému překvapení však Strana svobodných občanů nebyla v nabídce možností. Na výběr mi byly dány strany parlamentní a TOP09, SPO, VV a Občané.cz (není mi jasné, proč zrovna tyto strany). Nakonec jsem tedy musel zaškrtnout políčko Ostatní. Logické tedy je, že se žádná strana z kategorie ostatní nemůže dostat mezi vyvolené strany. Vzniká tak začarovaný kruh, kdy se k moci dostávají strany, které jsou mediálně preferované. Lidé pak volí „menší zlo“, protože na ně psychologicky působí pětiprocentní hranice pro vstup do poslanecké sněmovny. Vůbec bych se nedivil, kdyby za zmínění v průzkumu volebních preferencí strana musela platit.

  Volební preference jsou u SANEPu klasickou internetovou anketou. Možnosti v ní dané jsou vybrány podle subjektivního pohledu autora na šance jednotlivých stran, ať už nově vzniklých nebo zaběhnutých. Výsledek je však prezentovaný jako průzkum volebních preferencí.

Josef Káles ml.- člen Strany svobodných občanů
 

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Josef Káles

Josef Káles

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31