Nemocnicím dnes chybí peníze na ošetřovatelský a administrativní personál, který by převzal část pracovní náplně od sester, které by se tak mohly plně věnovat odborné části ošetřování. Místo toho jsou nyní vysokoškolsky vzdělaní odborníci nuceni plnit pracovní povinnosti za tento chybějící personál, přičemž plat jim zůstává na úrovni zdravotnických asistentů, kterým stačí maturita v oboru.
Není tedy divu, když odejdou do zahraničí nebo si najdou jako majitelé vysokoškolského titulu lépe placenou a méně náročnou práci v jiném oboru. Sněmovnou schválená novela zákona o nelékařských povoláních však místo zoufale nutné změny financování přináší v tomto ohledu pouze snížení nároků na odbornost.
Pokud chceme opravdu zlepšit úroveň zdravotní péče, je nezbytné opustit socialistický model státního zdravotnictví a přejít alespoň na model duální, kde vedle sebe existují státní a tržní zdravotnictví, používaný například v Německu.
Duální systém umožňuje lidem volbu, zda chtějí zdravotní péči od státu, nebo pojistí své zdraví u pojišťovny. Zdravotní péče od státu odpovídá našemu dnešnímu stavu. Komerční pojištění je takové havarijní pojištění našeho zdraví, péče je kvalitnější a rychlejší, nicméně pojistné je dražší. Pojišťovna také hradí nemocenskou, preventivní programy a může vlastnit zdravotnická zařízení, aby zajistila deklarovanou úroveň péče. Místo úplatku do něčí kapsy tak máte možnost zaplatit za lepší péči přímo. Pro pojišťovnu je totiž nejvýhodnější vás udržovat zdravé a v případě nemoci či úrazu navrátit k plnému zdraví co nejrychleji, dostatečně kvalitně a bez následků. Cokoliv jiného ji totiž bude stát víc.
Milan Jirků,
místopředseda jihomoravských Svobodných