Evropský soudce vyzývá k porážce euroskeptiků. Petr Mach: „To jsou skandální slova“.

Evropský soudce vyzývá k porážce euroskeptiků. Petr Mach: „To jsou skandální slova“.

Předseda Evropského soudního dvora Vasilios Skuris vyzval nového předsedu Evropské komise Jeana Clauda Junckera k tomu, aby porazil euroskeptiky. Informuje o tom britský list Daily Telegraph.

"Chtěl bych vám říct něco o vašem úkolu," řekl Skuris. "Přebíráte úřad během nejhorší finanční a ekonomické krize, kterou Evropa zažila v době, kdy je evropský ideál sužován kritikou z euroskeptických kruhů. Proto je vaším klíčovým úkolem zabránit tomu, aby byly plody evropské integrace zadupány do země."

Evropský soudní dvůr je nejvyšší právní instancí Evropské unie. Pokud už ostatní unijní instituce nevědí kudy kam, zachraňuje je právě Evropský soudní dvůr. Byl to právě soudní dvůr, který vynalezl přednost unijního práva před právem členských států (viz Costa v. ENEL).

Jak poznamenává Daniel Hannan (britský europoslanec): "Že si eurosoudci vymýšlí věci za běhu, je dlouho známá věc. Jsou připraveni nerespektovat jednoznačný text smluv, pokud tak pomohou hlubší integraci. Ale že to někdo řekne takhle napřímo, to ukazuje, jak jsou si nyní jistí."

Nigel Farage (europoslanec a šéf UKIP) okomentoval situaci slovy: "Evropský soudní dvůr je agresivní, politizovaný soud, jehož úkolem je rozšiřovat pravomoci EU a zlomit národní demokracii. Když mluví o 'plodech evropské integrace', má na mysli chudobu a nezaměstnanost, kterou způsobilo euro miliónům obyvatel?"

Skuris je řecký profesor práva a bývalý ministr vnitra. K Evropské komisi ještě dodal: "Evropská komise je dnes víc než jindy politickým tělesem. Určitě to není parta eurokratů, jak by nám někteří tvrdili, a zašpinili by to slovo těmi nejhoršími konotacemi."

Svůj proslov přednesl ve středu 10. prosince 2014 na ceremonii v sídle soudu v Lucemburku, kde Jean-Claude Juncker a jeho komisaři včetně české komisařky Věry Jourové skládali přísahu, že svůj úřad budou vykonávat "zcela nezávisle".

(převzato z Daily Telegraph)

Petr Mach (Svobodní): Je to skandální

„Slova předsedy Evropského soudního dvora Vasiliose Skurise jsou skandální. Evropský soud, ke kterému Evropská komise skládá přísahu, má být politicky neutrální a nesmí dopředu stranit jednomu názoru. Euroskeptická myšlenka, že se mají pravomoci vrátit zpět občanům a demokraticky voleným národním parlamentům a že evropští úředníci nemohou za miliony lidí vědět, co je pro ně nejlepší, je zcela legitimní,“ komentoval projev český europoslanec Petr Mach.

 

Martin Pánek, asistent europoslance P. Macha

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31