Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Dočekal: Máme svobodu? Nebo jen její část?

Dočekal: Máme svobodu? Nebo jen její část?

Svoboda není binární hodnota ve smyslu je nebo není, máme ji nebo nemáme. Je to něco jako 50 odstínů šedi na škále pohybující se mezi bílou a černou. Svoboda je mozaika.

Svoboda je mozaika, která sestává z tisíců kamínků z nichž některé máme a některé bohužel ne.

Nemohu říct, že nežijeme v nesvobodné zemi. S určitými výhradami máme svobodu slova, shromažďovací svobodu, svobodně cestujeme, navazujeme obchodní i jiné vztahy, …. ano, jsou desítky zemí, kde jsou jednotlivci různé svobody, z nichž se u nás těšíme, upírány. Jsou země, které jsou na tom daleko hůř. Ale …. znamená to snad, že bychom měli rezignovat na boj za větší svobodu? Argument: „buďme rádi za to, co je – jinde jsou na tom hůř“ je zcela lichý.

Ale jak jsem již psal, tak svoboda je složená ze spousty střípků. Chtěl bych naprosto namátkou zmínit některé svobody, které u nás nemáme (nebo jsou pomalé, omezené apod.) a které jsou jinde k dispozici. A aby nedošlo k omylu, tak nesrovnávám ze zeměmi typu Burkina Faso, Zimbabwe, Somálsko apod. Budu srovnávat s vyspělými zeměmi typu USA, Anglie, Německo apod. Ano – jsou to maličkosti, ale každý střípek do skládačky svobodného života má význam. Všiměte si, že veškeré níže uvedené svobody neomezují svobody někoho jiného.

Takže jdeme na to – co se jinde smí a v ČR nepochopitelně ne?

– Omezování rychlosti motorových vozidel (je jedno zda v obci na 30km/h, na dálnicích apod.). Existuje spousta studií, které korelaci „nízká rychlest = méně nehod“ popírají. V Německu je na dálnicích rychost zpravidla neomezená, v Rakousku se na vybraných úsecích testuje 140km/h apod.

– Reverse charge. Stát neumí kontrolovat výběr DPH, tak tuto povinnost přenáší na odběratelské firmy. Ty ručí za odvod DPH od svých dodavatelů – je to spravedlivé?

– EET. To samé. Stát se na každého podnikatele dívá prizmatem: Ty jsi zloděj a dokaž svoji nevinu! Místo, aby zde byla v první řadě důvěra a až v dalším kroku represe.

– STK motorových vozidel. Proč by nemohly být kontroly dobrovolné? Klidně v návaznosti na pojistné podmínky. Nemáš STK – tak Ti bude kráceno pojistné plnění apod.

– Prodej určitých léků. Spousta léčiv je v zahraničí k dispozici bez receptu. Tam totiž věří, že jejich občané jsou svéprávní a dokážou si přečíst příbalový leták.

– Rychlost založení firmy. ČR je na 115. místě ve světě (před námi je např. Ghana a Burkina Faso). Je to složité a stát do toho moc strká rypák (živnost volná, vázaná, koncesovaná, odpovědní zástupci atd.)

– Alkohol za volantem, na kole a na šlapadle na rybníku. Úplný zákaz alkoholu je snad jen v muslimských zemích a v zemích bývalého východního bloku – jinde ne.

– Svoboda projevu. Na jedné straně je trestně stíhaná bláznivá ženská, která na nějakém koncertu hajlovala a na druhé straně se může prodávat hrnek s Hitlerem, Mein Kampf a můžou se nosit trika s Marxem.

– Pěstování trávy. Nechápu, proč policie a státní zastupitelství popotahují člověka s rozstroušenou sklerózou za 4 kytky, když např. v Holandsku si můžu koupit pytel hulení v každém coffee shopu.

– Svoboda dělat si na svém pozemku co chci. Ano – můžu si pozemek oplotit do výše 2 metrů, ale pak si na něm nesmím vybetonovat podezdívku na boudu, kde budu mít sekačku bez souhlasu stavebního odboru.

– Kouření v restauracích. To je evergreen. My vám ten zdravej způsob života vnutíme, ať chcete nebo ne, a to i ve vašem vlastním majetku.

– A třeba i svoboda zaparkovat si ve městě kde chci bez placení výpalného typu zóny, svoboda koupit si jaké chci auto bez rádobyekologických pokut – pardon, poplatků …

– Referendum. Proč se bojíme zeptat se lidí napřímo, co si o jakém problému myslí? Jsou snad poslanci a zastupitelé nějací lepšolidi, kteří mají patent na rozum?

– Rychlost, s jakou se schvaluje stavební povolení. Desítky vyjádření, razítek apod. Proč to jinde jde rychleji?

Už slyším námitky typu: Povolíme 1 pivo za volantem a každej bude jezdit nalitej, povolíme rychlost 150km/h na dálnici a každej bude jezdit 200, český národ nemá disciplínu, není schopen se rozhodovat atd. Na autory podobných komentů se dívám pohledem: podle sebe soudím Tebe. Nemluvte za všechny. Nevěřím, že jsme národ nesvéprávných idiotů, které stát musí vodit za ručičku. Nevěřím, že jsme méně inteligentní a zodpovědní než angličan, němec, švýcar nebo američan.

 

Jan Dočekal

Zastupitel Prahy 6, místopředseda Strany

Převzato z blogu autora: https://jandocekal.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=739121

 

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

 

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodni-31