BEDNÁŘ: Svobodní jsou šancí pro zklamané pravicové voliče

BEDNÁŘ: Svobodní jsou šancí pro zklamané pravicové voliče

Pravicový filozof Miloslav Bednář, který je místopředsedou liberálně-konzervativní Strany svobodných občanů si myslí, že by pád vlády a předčasné volby mohly znamenat šanci pro katarzi a obrodu pravice a pro autenticky pravicové neparlamentní strany. Na druhou stranu se ale obává, že by to mohlo být nebezpečné v době ekonomické a politické nestability.

„Podle posledních zpráv si nemyslím, že vláda padne. Možná se spíš rozpadnou Věci veřejné. Hypotetická možnost tu ale zůstává. Na jednu stranu by pád vlády a předčasné volby mohly napomoci skutečné, autentické pravici, protože vládní strany, které samy sebe deklarují jako pravicové, ODS a TOP 09, se bohužel hodně kompromitují levicovými opatřeními, jako je třeba zvyšování daní. Že by nějak na sobě šetřily, to se také nedá říci. Nevšiml jsem si, že by zrušily nějaké zbytečné úřady, kterých je zde také spousta. Lidé také kritizují, že mafiánské struktury zasahují do politiky a obohacují se na náš úkor z našich daní. Jsou to takové parazitní sítě. Janoušek je pouze špičkou ledovce,“ řekl ParlamentnímListům.cz Bednář.

Benářsi myslí, že znechucenost lidí z údajné pravice v podání TOP 09 a ODS by mohla přivést voliče autenticky pravicovým stranám a mohly by mít šanci dostat se do sněmovny.

„Jako místopředseda Strany svobodných občanů, mohu říct, že jsme již konsolidovaná, vytříbená a programově jednoznačná strana se zabudovanými mechanismy, které zabraňují i pro budoucnost pronikání mafiánských a netransparentních struktur. Máme průhledná pravidla fungování. Preference nám stoupají.  Naposledy to bylo 3,6 procenta. Takže šance na obnovu pravice by to být mohla. Je to ale celosvětový problém, že nominální pravice se kompromituje socialistickou politikou. I ODS u nás dává najevo, že je třeba se přizpůsobit levicovému proudu, třeba Evropské unii, šíleným nápadům na politickou unii, tedy jeden stát, a to se bohužel týká i Petra Nečase a ukazuje to na jeho zásadní nepochopení pravicovosti v politice,“ míní Bednář.

„Z hlediska obrody pravice by pád vlády byl dobrou zprávou. Vláda se kompromituje levicovými kroky a vztahem k Evropské unii především díky politice, kterou provádí pan Schwarzenberg. Ta naprosto nekritická eurofilní politika, kdy co řekne Brusel a Berlín, je podle TOP 09 posvátné. To je v rozporu s pojetím demokracie v Evropě a našimi národními zájmy. Na druhou stranu, kdyby vláda padla, tak levicová mezihra by mohla naši zemi hodně poškodit právě tak, protože rozpad EU je v zásadě na spadnutí. Až bude krachovat Itálie a Španělsko, na to žádné umělé fondy nestačí. V této situaci mít ještě socialistickou vládu, to bychom spadli na dno hodnocení ratingových agentur. To by byla katastrofická politika. Lépe by bylo možná počkat do termínu řádných voleb. Na druhou stranu ve srovnání s jinými zeměmi na tom nejsme tak špatně,“ míní Bednář.

Bednář také říká, že ačkoli by nás socialistické mezidobí hodně poškodilo, možná k pádu na „pusu“ a katarzi bude muset nakonec dojít, aby si lidé zažili na vlastní kůži ty nehorší levicové recepty, které udusí ekonomiku. Situace je nyní podle něj ale nebezpečná: oslabené NATO za prezidenta Obamy, ruské velmocenské zájmy. „Situace v Evropě se ještě může hodně zhoršit tím, že je velká pravděpodobnost, že v tomto roce dojde k válce s Íránem. Na stranu Izraele se přidají Spojené státy a tím i do značné míry NATO, ve kterém jsme. To hodně zamíchá politickými kartami. Různé velmocenské snahy nejen z Ruska se stupňují. Bude to tedy velmi nebezpečná situace, kdy prudký hospodářský pokles způsobený socialisty by pomohl napomoci vzniku téměř chaosu, jenž by nahrál těm zájmům velmocí, které jsou v rozporu se zájmy České republiky,“ varuje Bednář.    

Bednář připouští, že česká společnost je historicky více rovnostářská a levicovější, což je dáno historickými zkušenostmi. Ty se ale nyní mění.

„Řecký efekt zapůsobil v minulých volbách. Za čas zapůsobí znovu, protože hospodářská krize se znovu obnoví. Ona byla pouze uměle oddálena finančními zásahy centrální banky, ale přílivem peněz a vykupováním těch jinak neprodejných dluhopisů se hospodářství těch zemí nezlepší. To je naprostý nesmysl, kterému věří například paní Merkelová naprosto fanaticky a nekriticky. Možnost obnovy pravice je i zde reálná. Nějaký čas to bude trvat, jak dlouho, to nevím. Čas pracuje v zásadě pro pravici a za delší dobu už bude na straně pravice větší část veřejného mínění,“ uzavřel filozof.

Profesor Miloslav Bednář je místopředsedou Svobodných. Vyšlo na serveru parlamentnilisty.cz

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31