ROZHOVOR: Libor Vondráček obhájil post předsedy Svobodných, získal 87 procent hlasů. Aktuální data z předvolebních průzkumů jim ale mnoho nadějí na vstup do dolní komory Parlamentu nedávají. „Klíčem by nepochybně bylo získání velkého množství prostředků, abychom mohli samostatně dělat srovnatelnou kampaň, jako dělají zavedené strany, kde ty desítky milionů na kampaň dovedou využívat,“ říká Vondráček v rozhovoru pro PrahaIN.cz.
Byl jste znovuzvolen předsedou Svobodných, jak se cítíte?
Cítím, že ten mandát je silnější než při posledních volbách, a to i přesto, že jsme byli z výsledku eurovoleb hodně zklamaní. Členové ale evidentně cítí, že nedostatky nejsou na pozici předsedy, respektive nejsou schopni tam vidět hlavní příčinu, ta se podle nich asi nachází jinde, když mi dali tak velký mandát. Toho si moc vážím.
Psalo se o tom a spekulovalo se, že váš protikandidát na předsedu by mohl spolupracovat s koalicí SPOLU.
Můj protikandidát je reprezentant názorů, které po skončení Petra Macha v pozici předsedy na dva roky dokázaly přivést Svobodné k výsledku 0,65 procent v eurovolbách 2019, což byl historicky náš nejslabší volební výsledek. Věděl jsem, že takto smýšlí a že by takto rád směřoval Svobodné. Snažil jsem se zabránit ze všech sil, abychom se nevraceli k tomu, co už jsme si vyzkoušeli a evidentně to nebyla cesta.
Ještě dodám, že jsem se dočetl, že Svobodní si volbou předsedy vybírají, jestli budou kandidovat s SPD nebo se SPOLU. Ta otázka nebyla o tomhle. Volba mezi mnou a Dominikem Hrubým byla mezi tím, jestli chceme dál pokračovat základech, které před lety při zakládání Svobodných razil Petr Mach a spol., nebo jestli je to cesta, kdy ustoupíme z euroskeptického a pravicově konzervativního směřování a začneme víc prosazovat progresivní agendu, a to už je cesta, jak jsem říkal, kterou jsme si vyzkoušeli.
Volební preference ale stále nedosahují ani dvou procent, co s tím hodláte dělat?
Klíčem by nepochybně bylo získání velkého množství prostředků, abychom mohli samostatně dělat srovnatelnou kampaň, jako dělají zavedené strany, kde ty desítky milionů na kampaň dovedou využívat. To je věc, která se rýsuje. Doufali jsme, že i díky eurovolbám si zvýšíme šanci být atraktivní pro některé sponzory, kteří vidí ty věci jako my. Pravicově. Konzervativně.
Druhá cesta, jak využít naše dvě procenta, je hledání spřízněných partnerů. Určitě chceme na našich preferencích pracovat, jako jsme na nich pracovali patnáct let, a je prima, že se pravidelně umisťujeme v průzkumu Kantaru, ve kterém jsme přitom roky nebyli. Za rok 2023 a 2024 tam jsme častěji než za předchozích deset let. Pořád je to ale dost daleko od pěti procent a je potřeba se zachovat dostatečně dospěle, aby ty hlasy nepropadly a neumožnili jsme, aby nám vládly politické síly, které chtějí přijímat Green Deal a chtějí dělat věci, které jsou v rozporu s programem Svobodných.
Prozradíte už nějaké potenciální partnery?
Určitě bychom se mohli bavit o různých subjektech, které v otázce Green Dealu a snahy zabránit gigantickému zadlužování budou mít podobné názory jako my. Je to tak, že my si v první řadě musíme uvnitř strany po zvolení dalších pozic v předsednictvu říct, co jsou jednoznačné priority pro vyjednávání. Které programové body jsou pro nás tak zásadní, že se na nich musíme shodnout, a naopak které jsme schopni oželit, protože pokud nejsme naším programem schopni získat pět procent, tak v některých věcech budeme muset ustoupit. A až tuhle diskuzi uvnitř strany provedeme, tak pak se můžeme bavit o konkrétních jménech. Když začnu příliš brzy jmenovat všechny subjekty, tak velice snadno si najdeme důvody, proč ne. My naopak musíme hledat způsoby.
Co Motoristé? S těmi kandidatura do Bruselu nevyšla, nelitujete toho zpětně, že jste ji nepřijali?
V žádném okamžiku jsme s nimi spolupráci neodmítli. Naopak. Od roku 2022 se dlouhodobě s nimi snažíme spolupracovat a hledat různé cesty, aby byla možná společná kandidátka. Je to určitě subjekt, se kterým si velmi dobře dokážu představit spolupráci ve sněmovních volbách.
Naopak mohu v této chvíli již vyloučit subjekty, které se podíleli na vládnutí této vlády, ale také na té předchozí. Pokud se bavíme o tom, že naší prioritou je zastavit gigantické zadlužování, tak abychom neničili budoucnost našich dětí a nestali se z nich jednou otroci dluhů, v takovém případě se těžko můžeme dávat dohromady v rámci koalice s někým, kdo zapříčinil ať už osmi set miliardový dluh předchozí vlády nebo tisíc sto miliardový druh současné. Tohle jsou určitě partneři, se kterými nemáme zájem ani zahajovat jakékoliv jednání.
Převzato z PrahaIN