„Proti dotacím chceme bojovat všude, kde to jde,“ řekl Libor Vondráček v Horké lince

„Proti dotacím chceme bojovat všude, kde to jde,“ řekl Libor Vondráček v Horké lince

20. srpna vystoupil Libor Vondráček v novém pořadu Horká linka v televizi XTV. Téměř dvě hodiny odpovídal na dotazy diváků jako např.:

Jak konkrétně chcete bojovat proti dotacím, když jsou všude kolem nás?

„Proti dotacím chceme bojovat všude, kde to jde. Někde se začít musí. Vidíme nyní trend, že se přidávají nové a nové dotace. I krajští kandidáti slibují, že budou dotovat malé zemědělce, malé potravinové řetězce. To není nic proti těmto podnikatelům. My jim chceme ulevit tím, že budeme snižovat daně. Ale abychom si mohli dovolit snižování daní, tak je třeba dotace a další věci, které se rozdávají a platí z daní nás vše, postupně rušit. Aby se vrátil do ekonomiky zdravý rozum a byly dobře nastaveny vztahy. Aby zákazníci chodili k tomu, kdo poskytuje služby nejlépe. Ne k tomu, kdo získal dotaci, a proto má lepší zázemí než jeho konkurent.“ – míní Libor Vondráček.

Proč si myslíte, že je lepší členství v EFTA (Evropské sdružení volného obchodu, pozn. red.) než v EU?

„To je na úvod poměrně zajímavý dotaz. My si myslíme, že členství v EFTA je lepší hlavně proto, že ten, kdo je členem EFTA, což jsou státy jako Norsko, Lichtenštejnsko, Švýcarsko nebo Island, musí přijímat jenom 19,5 procenta veškeré legislativy, kterou schvalují europoslanci. Jinak toto sdružení volného obchodu funguje na dobrovolného spolupráci, to znamená, že tam není žádný EFTA parlament, žádné dotace. Funguje do stovky zaměstnanců, což se nedá srovnávat s 20 tisíci úředníky v Bruselu. Členové mají volný obchod s mnoha státy napříč celým světem a snaží se vzájemně spolupracovat tak, aby to pro ně bylo výhodné. Rozhodně fandíme volnému obchodu.“ – konstatuje Libor Vondráček.

Jaká je podle něj nejzásadnější událost české historie?

„To je složitý dotaz. Já si myslí, že žádnou nejzásadnější událost vyjmenovat nedokážu. Možná bych dokázal vyjmenovat epochy, ke kterým se vracíme. Často vzpomínáme na dobu první republiky. Často vzpomínáme i na dobu, která byla před první světovou válkou, kdy zde začal spolkový život. A také vzpomínáme na Jana Husa. Takovéto rebelství, rebelství vůči některým nepravostem, u nás stále je.“ – odpovídá Libor Vondráček s tím, že Svobodní by byli rádi, kdyby byly televizní poplatky dobrovolné, protože v současné době fungující více jako daň.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31