Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

HN: Poslední šance pro Svobodné? Myslí na zklamané voliče ODS a lanaří neúspěšného uchazeče o Hrad

HN: Poslední šance pro Svobodné? Myslí na zklamané voliče ODS a lanaří neúspěšného uchazeče o Hrad

Fungují přes 14 let, avšak od roku 2014, kdy se jejich tehdejší předseda Petr Mach dostal do europarlamentu, sbírají Svobodní úspěchy jen sporadicky. Za poslední sněmovní volby a koalici s Trikolorou se svým voličům dokonce veřejně omluvili. Jejich členská základna se během posledních deseti let smrskla z tisíce na něco málo přes tři stovky. Teď však Svobodní cítí šanci. Stejně jako ve zmíněném roce 2014, kdy oslovili pravicové voliče ODS zklamané vládou Petra Nečase a jejím zvyšováním daní, teď pomýšlejí na ty, které zklamal podobný krok kabinetu Petra Fialy (ODS).

„Opět může nastat ten čas jako po konci Nečasovy vlády. V posledních měsících nám přibývají registrovaní příznivci, kterých máme asi 600. A vládní balíček, který jde proti podnikatelům a živnostníkům, zájem o nás zase zvedl,“ tvrdí předseda Svobodných Libor Vondráček. Léta nenápadnou stranu teď chce oživit přivedením podnikatele v IT Karla Diviše, jenž v posledních prezidentských volbách získal 75,4 tisíce hlasů a skončil předposlední.

„Je to ve hře. Do řad Svobodných teď vstupovat nehodlám. Ale jednáme o tom, že bych za ně kandidoval v eurovolbách,“ říká Diviš. „Jasno chci mít do konce května. V polovině června bych chtěl svolat tiskovku, na které definitivně řeknu, jaký bude můj další osud v politice.“

Námluvy jsou podle Vondráčka už poměrně daleko. „S panem Divišem se vídáme od prezidentské kampaně. Podepsal tehdy petici Svobodných za zachování české koruny, já zase přidal podpis k jeho prezidentské kandidatuře. Během volební kampaně se jako jediný hlásil ke skutečnému pravičáctví. Postupně jsme se začali bavit o možné spolupráci.“

A přestože Diviš nehodlá vstupovat do řad Svobodných, mohl by se podle Vondráčka účastnit některých jednání širšího vedení strany. „Zatím by mohl také vysílat na našem youtubovém kanálu pravidelné čtrnáctidenní pořady, vzájemně bychom si mohli poskytovat prostor,“ popisuje předseda Svobodných, jak by mohla vypadat spolupráce.

Divišovi jsou podle jeho slov Svobodní sympatičtí, protože je bere jako jednu z mála českých stran s opravdu pravicovými hodnotami. „Třeba ODS o sobě tvrdí, že je pravicová – a do jisté míry i je –, ale její současná politika tomu moc neodpovídá,“ tvrdí Diviš.

I přes vzájemné sympatie však jeden podstatný bod obě strany rozděluje. Byť Diviš odmítá přijetí eura, z Evropské unie vystupovat nechce. To Svobodní mají od svého vzniku v roce 2009 v programu požadavek na referendum o vystoupení z Evropské unie – s tím, že strana je jednoznačně pro odchod.

„Je to věc, která mi vadí. Otevřeně jim říkám, že odchod z Evropské unie podporovat nebudu,“ přiznává Diviš. „Na druhou stranu, myslím, že je to hodně démonizované. Dost lidí jim to vyčítá jako hlavní důvod, proč je nevolit. Ale z rozhovorů s nimi jsem pochopil, že to pro ně není stěžejní téma.“ Což potvrzuje i Vondráček.

„Jsme realisti. Uvědomujeme si, že odchod z EU je krajní řešení a my bychom teď především měli pracovat na tom, abychom utlumili dopady Green Dealu nebo vší silou bojovali do dalšího hlasování v Evropském parlamentu v roce 2026 proti zákazu spalovacích motorů,“ tvrdí Vondráček.

(…)

Odborníci se na tom, zda Svobodní s Divišem mají šanci na politický restart, neshodnou. „Svobodní nejsou extrémní pravice, nějakou příležitost oslovit zklamané voliče současné koalice bych pro ně viděl. Ale potřebují něco významného udělat, protože jsou pro voliče nenápadní a slabí,“ uvádí Herzmann s tím, že spolupráce s Divišem, který na sebe v prezidentských volbách razantním vystupováním v televizních debatách dokázal upozornit, může být slibný začátek.

Těžké to nicméně pro stranu je i proto, že na české politické scéně v současnosti – jak přiznává sám předseda Vondráček – nemá potenciálního celostátního spojence. Do posledních sněmovních voleb sice šla v trojkoalici s Trikolorou a Soukromníky, ale strany společně získaly jen 2,76 procenta hlasů.

Jejich vztah zkraje letošního roku završila zmíněná omluva Svobodných za to, že s Trikolorou spolupracovali.

„Ukázalo se, že bylo chybou spolupracovat se stranou, která za sebou neměla delší historii. A po odchodu Václava Klause mladšího prošla dramatickými změnami. Semknutí Trikolory s SPD bylo velice rychlé a jejich podpora Andreje Babiše v prezidentských volbách byla něco, s čím jsme absolutně nechtěli být spojováni,“ říká dnes Vondráček.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31