Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

VÝZVA PROTI ZÁKAZU AUT NA BENZÍN A NAFTU!​

EU v roce 2035 zakáže prodeje aut se spalovacími motory. Zákaz může způsobit nedostupnost aut, ohrožení průmyslu.

Přehrát video

MÉDIA & ČLÁNKY

LIDÉ U SVOBODNÝCH

V zastupitelstvu pro Vás pracuje nejvíce členů, nominantů a kandidátů ze sdružení Svobodných a nezávislých kandidatu v historii.

0
zastupitelů
0
dní boje za svobodu a odpovědnost jednotlivce

EVROPA POTŘEBUJE SVOBODNÉ!​

Moderní pravicová politika v Česku i Evropě chybí. Méně zákazů, nižší daně a více svobody. Jsme Svobodní Chceme Evropu, kterou neřídí aktivisté a ideje, ale fakta a zdravý rozum.

NÍZKÉ
DANĚ

Aby se práce a podnikání vyplatilo. Nyní máme jedny z nejvyšších daní.

ÚSPORNÝ
STÁT

Méně úředníků a byrokracie. Efektivní a malý stát, kde se nekrade.

SVOBODNÁ
ZEMĚ

Co nejmenší zásahy státu do našich životů a svobod. A plná svoboda slova.
PŘES 0 LIDÍ

PODEPSALO PETICI

PAPÍROVĚ I ONLINE

ONLINE I PAPÍROVĚ MÁME

PŘES 0 PODPISŮ

PODPIS VÝZVY
KE ZRUŠENÍ ZÁKAZU V ROCE 2026​

Zákaz dostupných aut pořád není definitivní. V roce 2026 je plánováno ještě jedno hlasování o konci spalovacích motorů. Do té doby máme šanci dát najevo, že s tímto nesouhlasíme. Nesmíme tento čas promarnit a musíme nesmyslný zákaz zastavit, dokud je to možné!

DSC06684-2

ONLINE PODEPSALI:

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA

Politická rozprava: Pavel Strunz o účelovém používání předběžné opatrnosti
Proslov z Republikového sněmu, 11. 11. 2023.

Josef Středula se točí jako gramofonová deska okolo minimální mzdy a dalších věcí, které se snaží použít proti vládě. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekl předseda Svobodných Libor Vondráček. O šéfovi Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) tvrdí, že je „přítěží pro další protesty“ a že v diskusi s ministrem dopravy Martinem Kupkou (ODS) v pořadu 360° připomínal vidláka. Předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo šéfa ČMKOS bránil.

Podle Vondráčka se šéf odborářů točí okolo některých témat jako gramofonová deska. „Pořád dokola mluví o minimální mzdě, ale často využívá i slabých vlád ke zvýšení platů ve veřejném sektoru. Platy ve veřejné sféře tak vzrostly významně nad úroveň platů v soukrémé sféře, a to je náš dlouhodobý problém. My všichni to musíme zaplatit a vláda i kvůli tomu zvyšuje daně,“ pronesl předseda Svobodných.

„Středula je nyní pro jakékoliv další protesty jen přítěží,“ pronesl v souvislosti s debatou v pořadu 360° na CNN Prima NEWS v níž se střetl odborář s Kupkou. „Mluvilo se o tom, že protestech vystoupil bloger Vidlák. Při debatě včerejší na vaší televizi Středula skákal Kupkovi neustále do řeči, takže vidláka připomínal spíše on. Přitom mu stačilo slušně shrnout fakta a čísla, aby ministr Kupka musel debatu prohrát,“ opřel se do šéfa ČMKOS.

Ďurčo se šéfa odborářů zastával. „Za léta své práce si rozhodně zaslouží respekt. Je za ním vidět množství výsledků. Rozhodně nepovažuji za jeho špatnou vizitku to, že na akci vystoupil nějaký bloger,“ reagoval předseda svazu.

Protestní shromáždění zhodnotil jako úspěšné. „Podpora přišla nejen od veřejnosti, ale i od zaměstnanců jednotlivých podniků, včetně Škody Auto. Věřím, že vláda si z toho zdviženého prstu něco vezme a začne s námi vést plodnou diskusi,“ pronesl Ďurčo ve vysílání CNN Prima NEWS.

Odbory podle Vondráčka selhaly

Tvrzení premiéra Petra Fialy (ODS), že odbory lžou o vzájemných schůzkách a jde jim jen o vlastní politické cíle, odborář odmítá. „Netvrdíme, že se s námi vládní představitelé nestýkají. Naopak zdůrazňujeme, že s námi nevedou sociální dialog. Spíše utíkají k monologu,“ reagoval.

Vondráček sice uvítal, že se lidé rozhodli vyjít do ulic, ale současně zkritizoval celkové vyznění akce. „Stávce scházel jednotící prvek. Reakce přišla až před třetím čtením státního rozpočtu a ne v reakci na zvyšování daní, což zabránilo možnosti, aby se všichni postavili proti zvyšování daní. Přesto je správné alespoň tímto způsobem zvednout výstražný prst a ozvat se,“ míní předseda Svobodných. Skutečnost, že se nepodařilo zabránit jejich navyšování, označil za selhání odborů.

Ani jedna ze současných parlamentních stran nepřišla se souborem řešení, který by vedl ke zlepšení ekonomické situace. Řekla to ekonomka Markéta Šichtařová v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Od politiků se prý většinou ozývají jen „populistické štěky“, z vládní koalice ani z opozice však nikdo nepřišel s komplexním řešením.

Politici podle Šichtařové mluví izolovaně buď o příjmech, nebo o výdajích, tyto dvě strany však nikdy nespojí v nějaký smysluplný celek. „Neslyšela jsem nikoho, kdo by řekl: ,My snížíme jak příjmy, tak výdaje, a ty snížíme více.‘ To by podle mi dávalo absolutní smyl,“ vysvětlila.

Ekonomka v pořadu zmínila dva body, které by mohly pomoci navrátit Čechům ztracenou důvěru v ekonomiku a vládní řešení. Prvním z nich je stabilita institucí ve smyslu zákonů a daňových sazeb. „Když budeme každý rok dělat reformu reformy, tak to žádná stabilita není. Velmi to komplikuje podnikatelské prostředí,“ podotkla. „Země, které mají stabilní institucionální prostředí, dlouhodobě prosperují, na rozdíl od zemí, které ho neustále mění,“ odkázala Šichtařová na statistiky.

Konsolidační balíček ekonomiku nespasí

Veřejné finance podle ní rozhodně neuzdraví zvyšování daní ani konsolidační balíčky. Česká ekonomika by se prý velmi rychle rozjela, kdyby odbourala transfery, do nichž jde zhruba jedna třetina vládního rozpočtu. „Jsou to nějaké dotace jakéhokoliv typu plynoucí kamkoliv. Znemožňují například, aby penzisté měli vyšší důchody,“ upřesnila druhý bod.

Díky konsolidačnímu balíčku se schopnost Česka splácet závazky zlepší, uznala na druhou stranu Šichtařová. Upozornila však, že kromě toho je důležitá i ekonomická strategie: „Jestli jsou veřejné finance zdravé a z ekonomiky se může stát dravá štika, nebo jestli bude zabředávat do nějaké stagnace.“

Balíček může zlepšit důvěryhodnost v očích zahraničních fondů, které nakupují státní dluhopisy, to ale podle Šichtařové není pro tuzemské hospodářství relevantní. „Česká ekonomika nefunguje proto, aby byly zahraniční fondy spokojené, funguje pro Čechy a české podnikatele. Z jejich pohledu se důvěra moc nezvyšuje. Akorát mají pocit, že je zde méně stabilní institucionální prostředí, protože se jim zvyšují daně,“ okomentovala.

Celý rozhovor s ekonomkou Markétou Šichtařovou si můžete pustit ve videu v úvodu článku.

KALENDÁŘ AKCÍ